SUKCESJA MAJĄTKOWA
Sukcesja majątkowa zwana też "Planem Sukcesji" to innymi słowy świadome przekazywanie majątków między pokoleniami. W takich miejscach jak kraje Europy Zachodniej czy też Stany Zjednoczone Ameryki Północnej sukcesja jest znanym i powszechnie stosowanym instrumentem finansowo - prawnym. W polskiej rzeczywistości instrument ten, zaczyna dopiero istnieć i funkcjonować.W Polsce lata dziewięćdziesiąte XX wieku przyniosły zmianę systemu gospodarczego, a co za tym idzie dominację własności prywatnej i rozwój przedsiębiorczości. Ten historyczny stan rzeczy spowodował, że faktem stało się tworzenie majątków, poprzez nabywanie różnego rodzaju dóbr, począwszy od nieruchomości, samochodów, gruntów, tworzenie rodzinnych przedsiębiorstw i miejsc pracy, a skończywszy na przedsiębiorstwach opartych o wzajemne zaufanie osób jakimi są spółki. Tempo rozwoju gospodarczego tych lat sprawiło, że rzadko zastanawialiśmy się nad tym jakie konsekwencje prawne niosą nieustanne zmiany w naszym życiu.
Niejednokrotnie bywa tak, że życie zmusza nas do nauki na własnych błędach, a co za tym idzie dostrzegamy zagrożenia w sytuacji, gdy dotknie nas jakieś nieszczęście. Wówczas zmuszeni jesteśmy działać po fakcie, zamiast racjonalnie i przemyślanie planować zarządzanie naszymi majątkami. Plan sukcesji majątkowej jest niczym innym, jak przeanalizowaniem obecnej sytuacji prawnej majątku oraz zaplanowaniem jego losów, zgodnie z własną wolą. Jeżeli w swoich zamierzeniach pominiemy "Plan Sukcesji" to zdajemy się na działanie przepisów prawa, które mają zastosowanie w sytuacji śmierci, czyli na tak zwane "dziedziczenie ustawowe".
Zanim jednak przejdziemy do tworzenia PLANU SUKCESJI należy poznać odpowiedzi na szereg pytań:
- Kto po mnie dziedziczy? I czy znam zasady dziedziczenia?
- Czy mój majątek można podzielić pomiędzy wszystkich spadkobierców ustawowych? A może kogoś będzie trzeba spłacić?
- Czy moja rodzina poradzi sobie ze spłatą kredytów i innych zaciągniętych zobowiązań?
- Co z moją firmą lub spółką?
- Czy ktoś będzie w stanie dalej poprowadzić rodzinną firmę?
- Czy spółka może istnieć dalej bez zakłóceń, po śmierci wspólnika?
- Czy spadkobiercy wspólnika mają kompetencje do prowadzenia firmy?
- e.t.c.
Należy także zdać sobie sprawę jakie zagrożenia dla budowanych przez nas przedsiębiorstw powoduje brak PLANU SUKCESJI. Negatywne konsekwencje są odmienne w zależności od tego, w jakiej formie prawnej prowadzimy firmę.
A jakie zagrożenia związane są z prowadzoną przez Państwa formą działalności? szczegóły w zakładce obok.