Witam serdecznie na stronie naszej Kancelarii. Jestem przekonany, iż indywidualne i profesjonale podejście naszego zespołu sprawi, że będziecie Państwo w pełni usatysfakcjonowani korzystając z naszych usług. Połączenie właściwych rozwiązań prawnych i finansowych to nowatorskie podejście do przedsiębiorców i klientów indywidualnych. Zapraszam do współpracy i zapoznania się z ofertą naszej Kancelarii.
Łukasz Pogorzelski, właściciel

SUKCESJA MAJĄTKOWA

Sukcesja majątkowa zwana też "Planem Sukcesji" to innymi słowy świadome przekazywanie majątków między pokoleniami. W takich miejscach jak kraje Europy Zachodniej czy też Stany Zjednoczone Ameryki Północnej sukcesja jest znanym i powszechnie stosowanym instrumentem finansowo - prawnym. W polskiej rzeczywistości instrument ten, zaczyna dopiero istnieć i funkcjonować.

W Polsce lata dziewięćdziesiąte XX wieku przyniosły zmianę systemu gospodarczego, a co za tym idzie dominację własności prywatnej i rozwój przedsiębiorczości. Ten historyczny stan rzeczy spowodował, że faktem stało się tworzenie majątków, poprzez nabywanie różnego rodzaju dóbr, począwszy od nieruchomości, samochodów, gruntów, tworzenie rodzinnych przedsiębiorstw i miejsc pracy, a skończywszy na przedsiębiorstwach opartych o wzajemne zaufanie osób jakimi są spółki. Tempo rozwoju gospodarczego tych lat sprawiło, że rzadko zastanawialiśmy się nad tym jakie konsekwencje prawne niosą nieustanne zmiany w naszym życiu.

Niejednokrotnie bywa tak, że życie zmusza nas do nauki na własnych błędach, a co za tym idzie dostrzegamy zagrożenia w sytuacji, gdy dotknie nas jakieś nieszczęście. Wówczas zmuszeni jesteśmy działać po fakcie, zamiast racjonalnie i przemyślanie planować zarządzanie naszymi majątkami. Plan sukcesji majątkowej jest niczym innym, jak przeanalizowaniem obecnej sytuacji prawnej majątku oraz zaplanowaniem jego losów, zgodnie z własną wolą. Jeżeli w swoich zamierzeniach pominiemy "Plan Sukcesji" to zdajemy się na działanie przepisów prawa, które mają zastosowanie w sytuacji śmierci, czyli na tak zwane "dziedziczenie ustawowe".

Zanim jednak przejdziemy do tworzenia PLANU SUKCESJI należy poznać odpowiedzi na szereg pytań:
  • Kto po mnie dziedziczy? I czy znam zasady dziedziczenia?
  • Czy mój majątek można podzielić pomiędzy wszystkich spadkobierców ustawowych? A może kogoś będzie trzeba spłacić?
  • Czy moja rodzina poradzi sobie ze spłatą kredytów i innych zaciągniętych zobowiązań?
  • Co z moją firmą lub spółką?
  • Czy ktoś będzie w stanie dalej poprowadzić rodzinną firmę?
  • Czy spółka może istnieć dalej bez zakłóceń, po śmierci wspólnika?
  • Czy spadkobiercy wspólnika mają kompetencje do prowadzenia firmy?
  • e.t.c.
To tylko nieliczne z trudnych pytań, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, aby móc świadomie zarządzać swoim majątkiem, zanim odpowiedzi na nie udzieli nam życie.

Należy także zdać sobie sprawę jakie zagrożenia dla budowanych przez nas przedsiębiorstw powoduje brak PLANU SUKCESJI. Negatywne konsekwencje są odmienne w zależności od tego, w jakiej formie prawnej prowadzimy firmę.

A jakie zagrożenia związane są z prowadzoną przez Państwa formą działalności? – szczegóły w zakładce obok.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kancelaria Doradztwa Prawno-Finansowego
Polityka prywatności
projekt i wykonanie: webmania.pl
strony internetowe Warszawa
Start Kancelaria Plan sukcesji Oferta Kontakt