Witam serdecznie na stronie naszej Kancelarii. Jestem przekonany, iż indywidualne i profesjonale podejście naszego zespołu sprawi, że będziecie Państwo w pełni usatysfakcjonowani korzystając z naszych usług. Połączenie właściwych rozwiązań prawnych i finansowych to nowatorskie podejście do przedsiębiorców i klientów indywidualnych. Zapraszam do współpracy i zapoznania się z ofertą naszej Kancelarii.
Łukasz Pogorzelski, właściciel

JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Przy jednoosobowej działalności gospodarczej - śmierć właściciela powoduje wygaśnięcie decyzji administracyjnej dotyczącej jego wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wykreślone zostają nadane numery NIP, REGON, wpis do EDG, wszystkie inne decyzje związane z prowadzeniem działalności takie jak koncesje, zgody, zezwolenia. Warto pamiętać o tym, że wygasają wszystkie pełnomocnictwa, blokowany jest rachunek bankowy. Firma przestaje istnieć.

Na spadkobiercach zaczynają ciążyć zobowiązania związane między innymi ze sporządzeniem remanentu likwidacyjnego, rozliczeniem podatków, wypłatą odpraw dla pracowników. W praktyce, określenie konkretnych prawnych i finansowych skutków śmierci "jednoosobowego przedsiębiorcy" wymaga szczegółowej analizy uwzględniającej sytuację konkretnej rodziny i prowadzonego przedsiębiorstwa. Najbliżsi członkowie rodziny nie mogą kontynuować dotychczasowej działalności. Spadkobiercy powinni przeprowadzić postępowanie spadkowe, a co za tym idzie podzielić majątek firmowy oraz prywatny i dopiero na tej bazie mogą budować nową firmę - z nowym NIP-em, REGON-em oraz wpisem do ewidencji. Trzeba od podstaw wystąpić o konieczne koncesje i zezwolenia administracyjne, jeśli są wymagane.

Należy pamiętać o tym, że z takim stanem rzeczy wiążą się duże koszty i poświęcony czas. Dlatego już dziś warto zastanowić się nad tym, czy takowa forma prawna jest właściwa i najkorzystniejsza dla osób prowadzących działalność gospodarczą na większą skalę.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kancelaria Doradztwa Prawno-Finansowego
Polityka prywatności
projekt i wykonanie: webmania.pl
strony internetowe Warszawa
Start Kancelaria Plan sukcesji Oferta Kontakt